Ședință ordinară

Consiliul Judeţean Timiş se convoacă în şedinţă ordinară, care se va desfășura în Sala multifuncțională a Palatului Administrativ, în data de 18 octombrie, ora 10:00, cu următoarea ordine de zi:

1. Proiect de hotărâre nr. 196/30.09.2024 privind aprobarea Regulamentului de utilizare și funcționare a Centrului Comunitar pentru Învățare Permanentă Timiș și a contractului cadru de închiriere ocazională a sălilor și atelierelor din Centru.
    Inițiator: Alexandru-Constantin Proteasa, vicepreședinte al Consiliului Județean Timiș
  2. Proiect de hotărâre nr. 197/02.10.2024 pentru modificarea Hotărârii Consiliului Județean Timiș nr. 135/12.06.2023 privind aprobarea depunerii de către județul Timiș a proiectului „Microbuze electrice pentru elevii din județul Timiș”.
    Inițiator: Președintele Consiliului Județean Timiș, Alin-Adrian Nica
  3. Proiect de hotărâre nr. 198/03.10.2024 privind avizarea normelor de venit pentru anul fiscal 2025 pentru contribuabilii care realizează venituri din activități independente.
    Inițiator: Președintele Consiliului Județean Timiș, Alin-Adrian Nica
  4. Proiect de hotărâre nr. 207/07.10.2024 privind aprobarea execuției bugetelor secțiunii de funcționare și a secțiunii de dezvoltare pentru bugetul local al județului Timiș la 30.09.2024.
    Inițiator: Președintele Consiliului Județean Timiș, Alin-Adrian Nica
  5. Proiect de hotărâre nr. 208/07.10.2024 privind aprobarea Procedurii de acordare a anulării accesoriilor aferente obligațiilor bugetare restante la data de 31 august 2024 inclusiv, datorate bugetului județean.
    Inițiator: Președintele Consiliului Județean Timiș, Alin-Adrian Nica
  6. Proiect de hotărâre nr. 209/07.10.2024 privind aprobarea modificării și completării Hotărârii Consiliului Județean Timiș nr. 196/26.09.2024 privind aprobarea Regulamentului privind reglementarea cadrului general de analiză și soluționare a cererilor de repartizare a locuințelor A.N.L. pentru tineri și specialiști în sănătate.
  7. Proiect de hotărâre nr. 210/07.10.2024 pentru revocarea dreptului de administrare al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, Centrul Județean Timiș, asupra unor spații din imobilul situat în localitatea Lugoj, strada Timișoarei nr. 27-33, aflat în domeniul public al Județului Timiș.
  8. Proiect de hotărâre nr. 211/07.10.2024 privind aprobarea modificării și completării Hotărârii Consiliului Județean Timiș nr. 206/28.10.2016 privind aprobarea dării în administrare a unor bunuri imobile aflate în domeniul public al Județului Timiș, către unele instituții publice de interes județean.
  9. Proiect de hotărâre nr. 212/08.10.2024 privind modificarea Hotărârii Consiliului Județean Timiș nr. 50/28.02.2024 privind aprobarea declanșării procedurii de expropriere pentru obiectivul de utilitate publică „Amenajarea intersecțiilor DJ592 cu str. Hodoș (Albina) și cu DJ592A (Sacoșu Turcesc)”.
  10. Proiect de hotărâre nr. 213/08.10.2024 privind modificarea Hotărârii Consiliului Județean Timiș nr. 319/14.11.2022 privind aprobarea asocierii Județului Timiș cu Comuna Moșnița Nouă în vederea realizării proiectului: „Județul în Miniatură – Parc Tematic în Moșnița Nouă”, finanțat prin mecanismul de „bugetare participativă”, organizat de Consiliul Județean Timiș în anul 2022.
    Inițiator: Președintele Consiliului Județean Timiș, Alin-Adrian Nica
  11. Proiect de hotărâre nr. 214/08.10.2024 privind aprobarea documentației tehnico-economice, a principalilor indicatori tehnico-economici și a devizului general, faza PT, pentru proiectul de investiție publică „Județul în Miniatură – Parc Tematic în localitatea Moșnița Nouă”, finanțat prin mecanismul de „bugetare participativă”, organizat de Consiliul Județean Timiș în anul 2022.
    Inițiator: Președintele Consiliului Județean Timiș, Alin-Adrian Nica
  12. Proiect de hotărâre nr. 215/08.10.2024privind aprobarea documentației tehnico-economice, a principalilor indicatori tehnico-economici și a devizului general, faza PT, pentru proiectul de investiție publică „Secție externă de recuperare medicală ortopedie și traumatologie (balneofiziokineto terapie) în comuna Lovrin, județul Timiș”.
    Inițiator: Președintele Consiliului Județean Timiș, Alin-Adrian Nica
  13. Întrebări, interpelări, informări.
Anterior Timișenii pot depune sugestii și propuneri pentru un nou proiect de hotărâre