Patru zile de activități culturale și sportive la Ziua Județului Timiș 2024

În perioada 25-28 iulie, Consiliul Județean Timiș invită toți timișenii să celebreze Ziua Județului Timiș printr-un maraton de evenimente culturale și sportive menite să încânte toate gusturile și vârstele. Sărbătorim patrimoniul bogat al județului cu o serie de activități care îți vor oferi ocazia să redescoperi și să te bucuri de tradițiile și valorile locale.

Programul diversificat al acestui an include expoziții cu tururi ghidate, ateliere de mediere culturală, spectacole artistice, Cupa instituțiilor timișene la fotbal, și o horă bănățeană plină de energie. Implicarea tuturor celor șase instituții culturale finanțate de Consiliul Județean Timiș (Muzeul Național al Banatului, Muzeul Național de Artă Timișoara, Muzeul Satului Bănățean Timișoara, Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș, Biblioteca Județeană Timiș „Sorin Titel”, și Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”) subliniază amploarea și diversitatea manifestărilor organizate.

Pe 25 iulie, Ansamblul Profesionist Banatul și invitații săi vor prezenta un spectacol extraordinar, cu momente muzical-coregrafice ce vor pune în valoare frumusețea județului Timiș, prin cântece și jocuri multietnice. În aceeași zi, se va desfășura cea de-a treia ediție a „Cupei instituțiilor timișene la fotbal”, care va aduna angajați din diverse instituții ale județului, pe terenul de la Baza 2 Politehnica.

Activitățile de vineri, 26 iulie, vor debuta cu o ședință festivă a Consiliului Județean Timiș, în Sala Multifuncțională. Publicul pasionat de cultură este invitat la „Expoziție de presă istorică”, organizată în foaierul Palatului Administrativ, unde materialele expuse, din fondul de Documentar – Periodice al Bibliotecii Județene Timiș „Sorin Titel”, vor ilustra momente cheie din evoluția județului. Expoziția va fi acompaniată de un recital muzical susținut de Incanto Quartetto. Tot pe 26 iulie, sute de dansatori vor aduce în Piața Victoriei jocuri autentice din zona folclorică a județului, reflectând identitatea multiculturală a acestui spațiu, printr-o „Horă bănățeană”, organizată de Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș.

Sâmbătă, 27 iulie, va avea loc un tur ghidat gratuit al expoziției „Neoavangarda timișoreană – Concept și contextualizare”, care explorează dezvoltarea unei arte experimentale și lirice în ciuda restricțiilor politice și culturale din statele membre ale Tratatului de la Varșovia.

Ziua de 28 iulie comemorează instaurarea administrației românești în județul Timiș, în anul 1919, după retragerea trupelor de ocupație de pe teritoriul comitatului Timiș.

Programul detaliat al activităților este disponibil la adresa web: https://ziuajudetului.cjtimis.ro/ .

Vă așteptăm cu drag să celebrați alături de noi!

Anterior Anunț  prinvind decizia de încadrare a Agenției pentru Protecția Mediului Timiș pentru obiectivul de investiții ,,Modernizare drum interjudețean DJ 684 pe traseul Luncanii de Jos- Iimita județ Caraș-Severin”.