Timișoara - destinație turistică 2021. Dezbatere

Vineri, 3 martie, la Centrul Regional de Afaceri Timișoara, a avut loc dezbaterea Timișoara - destinație turistică 2021.

Evenimentul a fost organizat și moderat de echipa Clustur Banat și a avut scopul de a deschide o serie de întâlniri periodice ale instituțiilor publice, operatorilor privați din domeniul turismului, organizațiilor nonguvernamentale și a publicului interesat.

Întrunirile periodice - o dată la două sau trei luni - urmăresc coordonarea eforturilor și parcurgerea rapidă a pașilor necesari pentru ca Timișoara să fie o destinație turistică atractivă în anii premergători deținerii titlului de Capitală Europeană a Culturii, în anul 2021 și după.

S-a menționat de mai multe ori faptul că Regiunea de Dezvoltare Vest a României și regiunile transfrontaliere care includ Timișoara trebuie să fructifice, de asemenea, oportunitatea creată.

Reprezentantul Primăriei Timișoara, viceprimarul Dan Diaconu, a afirmat că anul acesta va fi elaborată o strategie turistică a municipiului, corelată cu strategia culturală. Consiliul Economic Consultativ al Timișoarei va asigura interfața între autoritatea locală și cei care doresc să conlucreze pentru dezvoltarea turismului.

Probleme concrete, precum cea a lipsei unor spații pentru oprirea și staționarea autocarelor cu turiști în zona centrală, deficitul de grupuri sanitare publice, penuria de materiale de promovare ș.a.m.d. necesită o soluționare urgentă și au fost semnalate ca frustrări majore de către ghizii locali și nu numai.

Alina Pintilie, care a vorbit în numele Asociației Timișoara Capitală Culturală Europeană a prezentat punctele cheie ale dosarului de candidatură și beneficiile preconizate pentru oraș și regiune. De asemenea, reprezentanta asociației a menționat că situarea într-o regiune transfrontalieră caracterizată de multiculturalism este un atu care trebuie valorificat.

Asociația pentru Promovarea și Dezvoltarea Turismului în Timiș a fost reprezentată de directorul executiv Delia Barbu, care a lansat invitația participării la o dezbatere despre brandul turistic Timiș/Banat, care va avea loc în Sala Multifuncțională a Consiliului Județean Timiș, vineri, 10 martie.

Vor fi reprezentate la eveniment instituții precum Ministerul Turismului, Asociația Națională a Agențiilor de Turism din România, Federația Asociațiilor de Promovare a Turismului din România, Asociația Timișoara Capitală Culturală Europeană, Birourile de Promovare Turistică ale României în Europa, Institutul Francez, profesori universitari și studenți de la Academia de Studii Economice București și de la universitățile din vestul țării, reprezentanți ai autorităților locale și județene din Arad, Hunedoara, Caraș Severin și Timiș, operatori din turism din cele patru județe din vestul țării, specialiști în turism din întreaga țară ș.a.

Programul complet al luărilor de cuvânt este redat mai jos.

Următoarea dezbatere a Clusturului Banat va avea loc în data de 1 aprilie, la Centrul Regional de Afaceri Timișoara (CRAFT).

Panel de discuții 1: Oportunități și provocări privind conceptul “Timișoara, destinație turistică 2021”
- DAN DIACONU, viceprimar, Primăria Municipiului Timișoara
- ALINA PINTILIE, Asociația Timișoara Capitală Culturală Europeană
- DELIA BARBU, Asociația pentru Promovarea și Dezvoltarea Turismului Timiș