Săptămână culturii, la Centrul Multifuncțional Bastion, în perioada 25-28 mai 2016

În perioada 25-28 mai, la Centrul Multifuncțional Bastion, se va desfășura evenimentul Săptămâna culturii – ediția a VII-a: Ethos. Pathos. Logos – Valoarea cuvântului în dezvoltarea omului și a civilizației. Organizatorii acțiunii sunt voluntari ai Asociației Culturale Noua Acropolă, filiala Timișoara: "inspirați de modelul naturii, al viguroasei primăveri când semințele prind rod, vă invităm cu energie și mult entuziasm la ediția a VII-a a Săptămânii Culturii.Dedicăm evenimentul din acest an valorii profunde pe care a adus-o cuvântul, în forma sa scrisă sau orală, în construirea omului și a civilizațiilor. Vom explora împreună diferite forme de comunicare inteligentă și eficientă, inspirate din cele mai valoroase curente filosofice cunoscute."

Programul evenimentului este redat mai jos. Unele activități, organizate sub forma unor ateliere, se adresează tinerilor, îndeosebi elevi și studenți, dar nu numai. Pentru participarea la acestea, este necesară o programare prealabilă. Intrarea este liberă.

Miercuri, 25 mai
19.00 Deschiderea evenimentului
19.30 Prelegere filosofică - Calea armoniei: Ethos, Pathos, Logos
Prezintă: Monica Varga

Joi, 26 mai
19.00 Prelegere filosofică – Arta oratoriei:
• Dialogul
• Formarea oratorului
• Construirea și transmiterea mesajului
Prezintă: Laurențiu Plăcintă

Vineri, 27 mai
19.00 Reprezentaţie teatrală umoristică: Cognopolis
Momente muzicale

Sâmbătă, 28 mai
17.00 Prelegere filosofică - Frumuseţea pierdută a limbajului:
• Limbajul şi dezvoltarea personalităţii
• Limbajele naturii
• Limbaje sacre, limbaje profane
Prezintă: Iulia Pantelimon
19.30 Recital de muzică clasică (vioară şi clarinet)

Joi, 26 mai, și vineri, 27 mai

11.00 - 15.00 Ateliere practice - Arta de a fi tânăr

• Tinereţea şi vocaţia
  • Tinereţea şi cunoaşterea
  • Tinereţea şi visurile
  • Tinereţea şi timpul liber
  • Tinereţea şi sănătatea
  • Tinereţea şi muzica
  • Tinereţea şi arta
  • Tinereţea şi voluntariatul
  • Tinereţea şi munca

Evenimentul Săptămâna Culturii este organizat de membrii voluntari ai Asociaţiei Culturale Noua Acropolă cu sprijinul Consiliului Județean Timiș şi al Primăriei Municipiului Timişoara.

Contact organizatori: http://noua-acropola.ro/contact/